Hajóskönyvek kezdőknek
"A 8-14 éves fiataloknak szóló kiadvány valóban hajónapló, amibe az első tengeri útjaik adatait és emlékeit jegyezhetik be, emellett minden oldalpáron valamilyen alapvető hajós tudásról esik szó: röviden, meseszerűen. Navigáció, időjárás stb. A páros lapokon Bob kapitány tanácsai és intelmei egészítik ki a hasznos tudnivalókat. A lap alján a napi utat lehet felvázolni, vagy bármi más hasznos megfigyelést... A füzet végén még lehet rajzolni, van egy szókereső és egy hosszú lista mindenféle kérdéssel, amivel a gyerekek a kapitány idegeire mehetnek! A borító kemény karton, de a lapok is vastag papírból vannak, amibe bátran rajzolhatnak a gyerekek, kiszínezhetik a rajzokat, sőt még vízfestékkel is dolgozhatnak. A füzet 76 oldalas." (Horváth Csaba)
Ismét egy nagyszerű kiadvány a jövő felelős vitorlázói számára, hiszen a hajónapló precíz vezetése fegyelmet és rendszerességet igényel!
A JN kiskönyvtár sorozat kis kötetei a Jachtnavigátor hajózási enciklopédia egy-egy témájával foglalkoznak. Vannak olyan témák, amelyek más-más aspektusból többször is előkerülnek a Jachtnavigátor egyes köteteiben. Ezeket a témákat foglalják össze ezek a kis könyvek. Akit csak egyik, vagy másik témakör érdekel, ezekben a könyvekben egyben végig olvashatja. A JN kiskönyvtár sorozat szövege a Jachtnavigátor hajózási enciklopédia fejezeteire épül, de néhol kissé eltérhet attól: van, ahol bővebb és néhol több ábrát tartalmaz, de vannak részek, ahol nem mélyül el annyira, mint a nagy enciklopédia.
A JN kiskönyvtár sorozatot annak ajánlom, akit csak az adott téma érdekel, de nem veszi meg a teljes Jachtnavigátor hajózási enciklopédia sorozatot. (Horváth Csaba)
A NAVIGÁCIÓ TÖRTÉNETE: Hogyan fejlődött a tengeri navigáció a polinéz kagylótérképektől a műholdas helymeghatározásig?
Horváth Csaba barátunk, 2017 óta péntekenként az arra érdemesek számára (és persze akik feliratkoztak a hírlevelére) SzkipperTippeket szolgátat.
A SzkipperTippek többnyire egyoldalas, rövid ismertető valamilyen témakörből ami vagy éppen foglalkoztatja soha nem pihenő szürkeállományát, vagy valamelyik rövidesen megjelenő könyvének, majdan előkerülő témájába vág. A SzkipperTippek azon felelős hajósoknak szól, akik szívesen veszik egy igazi tengerimedve kimeríthetetlen ismereteit, melyeket szívesen oszt meg hajóstársaival. Tekintve, hogy az itt olvasható, témakörök jobbára megjelennek valamelyik Jachtnavigátor kötetben (gyakran megtörtént esetekkel, sztorikkal, helyzetelemzésekkel, videókkal kiegészítve) azoknak is szólnak ezek az évkönyvek, akik nem biztosak benne, hogy meg akarják venni a Jachtnavigátor sorozatot. Ezekben a kis füzetekben kaphatunk egy kis betekintést ezekből a csodás, páratlan hajóskönyvekből.
Amiről a kiadvány valóban szól: a később feliratkozók sehol nem tudják visszakeresni a korábbi leveleket, így azonban a teljes sorozatot végig olvashatják. Akik pedig még nem találkoztak ezekkel, nyomban fel fognak iratkozni a hírlevelekre, amint elolvastak néhány oldalt az évkönyvek bármelyikéből.
A továbbiakban a Szkippertipek Évkönyv, minden év januárjában megjelenik (mi pedig akkor is örömmel forgalmazzuk majd...míg világ a világ....).
Szabályismeret víziközlekedőknek (2. kötet)
KOVI (Kovács László) barátunk amellett, hogy roppant kedves, egyenes, vidám, sokoldalú fickó, egész életét a vitorlázásnak és az oktatásnak szenteli (Ő az a balatoni hajóscsóka, akinek olyan természetes közeg a fedélzet, mint nekünk városiaknak az aszfalt). Oktat gyerekeket, felnőtteket... szerintem UFO-kat is a hajózás tudományára. Annyira sok ismeretet halmozott fel a szakálla mögé, hogy azt már muszáj megosztania másokkal, különben kipukkad szegény. Na most az van, hogy egy füzet-sorozatban osztja szét a rengeteg tudását, ami egyrészt rá jellemzően mindentől elüt amivel eddig találkoztunk, másrészt tök jó ötlet, mert ha valaki csak egy-két résszel szeretne megismerkedni, nem kell megvennie egy baromi drága könyvet (mint az tudvalévő, a magánkiadású könyvek előállítási költsége lényegesen magasabb mint a sorozatban gyártottaké), kielégítheti tudásszomját az adott témakör füzetkéiből. Szuperzsíratom! (Az szintén jellemző rá, hogy még véletlenül sem kezdi a sorozatot az elejétől, szóval majd egyszer összeáll, de előbb cikkcakkozunk kicsit.)
Ez a második kötet, amelyben a vízi közlekedés szabályaival ismerkedhetünk meg. Mivel ezek szabályok, melyeket ismerni kell és kész, annyiban lehet érthetőbbé tenni, és Kovi meg is teszi, hogy a dögunalmas ábrákat amin simán elaludnál, az életből vett fotókkal magyarázza, ami nagyon nem mindegy. Egy ábra alapján nem biztos, hogy felismered a kardinális bóját, de ha mellé teszi a fotóját, akkor komoly esélyed van megjegyezni. Tartalomjegyzék.
Horváth Csaba igen nagy tudású hajóskapitány, aki eddig csupa komoly könyveket írt, mindenféle navigációs meg kikötős meg Adriás izékkel... rengeteg tudományt juttatva hajóstárai tudásra éhes kobakjába. Eddig OK.
Most azonban úgy döntött csinál valamit, ami teljesen más.... jó, nem teljesen, mert azért hál' istennek nem bio szakácskönyvet írt, de azért merőben mást, mint eddig. A Szárazföldi patkányok szótára című új könyve azért teljesen nem szakít a korábbiakkal, mert némi értelmes tudásanyagot is ki lehet belőle hámozni két röhögés között, de nagyon kell figyelni, az biztos. Csaba eközben igyekszik elvonni a figyelmünket a tudományokról, döbbenetes rajzaival is, ami már tényleg több a sokknál. Azt mondja, most jött el az ideje, hogy rengeteg hajós marhaságot, amit a számtalan tengeren töltött évek alatt kénytelen volt meghallgatni illetve megtapasztalni, megossza a világgal, egy roppant vicces könyv formájában. Ez tényleg marha jó. Nagyszerű ajándék minden hajós ismerősöd számára, akiben mocorog némi humorérzék és szeretne kicsit továbbtanulni.
Az a sanda gyanúm, ha a tankönyvek ilyenek lennének, a gyerekek szívesebben járnának suliba. Nagyon bírom, hogy az elkövető (bocs, szerző) nem nézi gyogyósnak a skacokat, hanem simán azt feltételezi, hogy értelmesek. Über Good! Az az ember érzése, hogy mindenre gondolt! Elmond mindent, pedig sincs bő lére eresztve, így könnyen emészthető a tudomány. Kellemes, rajzos, vicces, aranyos, mégsem bugyuta. Csipázom nagyon! (Huszon sok év alatt, volt időm megfigyelni, hogy azok, akik egészen korán megismerkednek a vitorlázással, valahogy jobb felnőttekké válnak. Ügyelnek a környezetünkre, szeretik és tisztelik a természetet, és soha nem múlik el bennük a víz, és a vízi sportok szeretete. Számukra teljesen természetes, hogy érzik, tudják, ismerik az áramlatokat, észlelik a szél legapróbb változásait, amire azonnal tudják a megfelelő korrekciót. Beléjük ívódik, részükké válik a víz, mint nem természetes közegünk. Na, tőlük kell vagy lehet megtanulni jól vitorlázni, ugyanakkor őket nem érhetik utol soha, akik később kezdik el.)
Ezzel csak annyit szerettem volna sugallni, hogy a vitorlázást, ahogy a legtöbb vízisportot, érdemes egészen korán elkezdeni (baromi jó vitorlás táborok vannak a Balatonon) és ez a könyv ezen ismeretek megtanulásában segít a gyerkőcöknek!
Kis szériás magánkiadású könyv, könyvesboltokban nem kapható.
Hajózási szabályzat, változás követéssel! Ráadásul minden kajüttel rendelkező hajóban tartani kell egyet valamilyen formában (papír vagy elektronikus változatban). Némi plusz tartalommal: kiterjesztve a Soroksári Dunára, 5sz. felszerelési jegyzék.... -